آشنایی با آبشار لاتون - گیلان

به گزارش وبگردی مهر، آبشارها از زیباترین جاذبه های طبیعی در جهان هستند که گردشگران را در فصول مختلف سال محو تماشای خود می نمایند.

آشنایی با آبشار لاتون - گیلان

وبگردی مهر آنلاین - علی اصغر درویش: آبشار لاتون واقع در 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل و در 6 کیلومتری روستای کوته کومه با ارتفاع تقریبی 105 متر به لحاظ بلندی، مرتفع ترین آبشار گیلان و ایران است.

علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری هم در 10 متری آن قرار گرفته است که 65 متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالادست آبشار عظیم لاتون، سه حوض عظیم طبیعی با سه آبشار 10 متری وجود دارد که از زیبایی های بی نظیر و منحصربه فرد منطقه لاتون است.

برای رسیدن به آبشار لاتون، ابتدا باید به شهر لوندویل در جهت جاده تالش به آستارا بروید. سپس راه فرعی برای جنوب را در پیش گرفته و پس از طی چند کیلومتر به روستای کوته کومه خواهید رسید و بعد از آن باید راه مالرویی به طول تقریبی 6 کیلو متر را در دل جنگل های زیبای منطقه بپیمایید.

آبشار لاتون از دامنه های شرق کوه اسپیناس یا اسپینه سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول 17 کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته، سرازیر می گردد و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت نموده و در آخر وارد دریای کاسپین می گردد.

بعضی معتقدند بلندترین آبشار ایران از نظر ظاهری شبیه بلندترین آبشار استرالیا یعنی والامن است که در جنگل های ثبت جهانی گرجهتی کوئینزلند قرار گرفته است. بلندترین ریزشگاه آن 340 متر ارتفاع دارد. حوضهٔ آبریز این آبشار، رودخانه هربرت است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آشنایی با آبشار لاتون - گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با آبشار لاتون - گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید