این روزها تعرفه خدمات اینترنتی چقدر است؟

به گزارش وبگردی مهر، خبرنگاران: در حالی که قیمت تعرفه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات در حالت عادی نیز نصف سایت ها و اپلیکیشن های خارجی بود، در روزهای خانه نشینی مردم به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ارائه دهندگان خدمات ویدیویی آنلاین نیز تعرفه اشتراک خدمات خود را کاهش داده و بعضی خدمات خود را تا انتها سال رایگان کردند.

این روزها تعرفه خدمات اینترنتی چقدر است؟

به گزارش وبگردی مهر به نقل از ایسنا، این روزها به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، اغلب افراد در خانه مانده اند و از ابزارهای فناوری اطلاعات استفاده می نمایند. امکانات آموزش از راه دور برای مدارس و دانشگاه ها فراهم شده، بعضی از شرکت ها امکان دورکاری را برای کارمندان خود فراهم نموده اند و البته بسیاری از افراد برای گذراندن این اوقات، به تماشای فیلم ها و سریال ها روی آورده اند.

با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، یکی از مهم ترین مزایایی که مورد توجه نهاده شد، تفکیک تعرفه اینترنت داخل از بین المللی بود. بدین معنا که برای وب سایت ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وب سایت های خارجی، تخفیف 50 درصدی در نظر گرفته شد و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه، مطابق مصوبه سازمان تنظیم مقررات رادیویی، به رعایت این موضوع در محاسبه هزینه اینترنت برای کاربران ملزم شدند.

زمانی که اعلام شد مراکز آموزشی تعطیل هستند، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از صحبت با مدیران تلویزیون های اینترنتی اطلاع داد برای اینکه پخش مخصوص به بچه ها و در بعضی از آنها تمامی فیلم ها و سریال ها رایگان گردد و البته با تمدید این تعطیلی او اظهار کرد: تلویزیون های اینترنتی، ارائه خدمات رایگان خود را تا سرانجام سال ادامه خواهند داد. ترافیک مصرفی این تلوزیون ها نیم بها محاسبه خواهد شد.

او همچنین درباره امکانات آموزش از راه دور برای مراکز آموزشی اعلام نمود که ترافیک کلیه کلاس های آموزشی مجازی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، برای کاربران رایگان خواهد بود. پیش از این هم آذری جهرمی درباره فراهم بودن امکان آموزش از راه دور گفته بود که با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا سرانجام سال، برای همکاری با وزارت علوم و آموزش و پرورش، امکانات ویژه ای جهت آموزش مجازی و از راه دور فراهم کردیم تا میلیون ها دانش آموز و دانشجو ضمن حفظ سلامت خود، از تحصیل علم هم جا نمانند.

بنابراین در حال حاضر VODها یا سیستم های پخش آنلاین ویدیویی، بعضی خدمات خود از جمله پخش انیمیشن ها را تا سرانجام سال رایگان نموده، بعضی هزینه اشتراک خود را کاهش داده اند و البته تعرفه ترافیک تماشای این فیلم ها و سریال ها با توجه به برخورداری از قرار دریافت در شبکه ملی اطلاعات، نیم بها محاسبه می گردد.

همچنین سجاد بنابی -نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت - درباره تعرفه ای که برای خدمات اینترنتی این روزها مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار کرد: قیمت تعرفه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات در حالت عادی نصف سایت ها و اپلیکیشن های خارجی بوده است که بیشتر اپراتورها با هماهنگی تولیدنماینده های محتوا سعی دارند این هزینه را کاهش دهند.

بنابی همچنین درباره فراهم کردن زیرساخت ها برای استفاده از امکانات فضای مجازی در حوزه آموزش اعلام کرد : پیش از این با یاری وزارت علوم و آموزش و پرورش در شبکه علمی که محل اتصال دانشگاه های کشور به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت است و هم در شبکه رشد که مربوط به شبکه آموزش و پرورش و هوشمندسازی مدارس است، ارتباطات را تامین کردیم و ظرفیت مناسبی در این فضا وجود دارد.

وی درباره تعرفه این خدمات شرح داد: وزیر ارتباطات با هماهنگی با اپراتورها و کسانی که سرویس های زیرساخت ارتباطات مانند کلاس های آنلاین، سرویس های آموزش الکترونیکی و نمایش فیلم به صورت آنلاین ارائه می دهند، مذاکره کردند تا آنها پس از تایید وزارت علوم و آموزش و پرورش، تعرفه های مصرف کاربران را برای پلت فرم ها و سرویس هایی که تایید شده، رایگان نمایند و هر زمان که این آمار را به ما اعلام نمایند، ما قابلیت اعمالش را داریم.

منبع: اقتصادنیوز

به "این روزها تعرفه خدمات اینترنتی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این روزها تعرفه خدمات اینترنتی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید