آنالیز وضعیت قلب با یک مبدل فراصوت

به گزارش وبگردی مهر، مهندسان دانشگاه بریتیش کلمبیا، نوعی مبدل فراصوت ابداع نموده اند که می تواند امکان آنالیز قلب را به صورت روزانه فراهم کند.

آنالیز وضعیت قلب با یک مبدل فراصوت

به گزارش وبگردی مهر و به نقل از فیز، مهندسان دانشگاه بریتیش کلمبیا(UBC)، مبدل فراصوت(ultrasound) جدیدی ابداع نموده اند که می تواند هزینه اسکنرهای فراصوت را تا 100 دلار کاهش دهد.

این نوآوری قابل حمل و پوشیدنی که به اندازه یک چسب زخم است، می تواند با تلفن همراه هوشمند شارژ گردد.

اسکنرهای فراصوت برای ایجاد تصاویر درون بدن و فرستادن آنها به رایانه برای فراوری سونوگرام، از کریستال های پیزوالکتریک استفاده می نمایند. پژوهشگران، به جای این کریستال ها، از رزین پلیمر موسوم به polyCMUTs استفاده کردند که هزینه ساخت کمتری دارند.

کارلوس جراردو(Carlos Gerardo)، دانشجوی مقطع دکتری مهندسی برق و رایانه دانشگاه بریتیش کلمبیا گفت: ما توانستیم polyCMUTs را با استفاده از تجهیزات کمتر و طی مراحل ساخت کوتاه تر فراوری کنیم که به صرفه جویی قابل توجهی در این زمینه منجر شد.

ادموند کرتو(Edmond Cretu)، استاد مهندسی برق و رایانه و از نویسندگان این پژوهش گفت: سونوگرام های ایجاد گردیده با این ابزار جدید، حساس و حتی دقیق تر از سونوگرام های ایجاد گردیده با مبدل های پیزوالکتریک هستند.

وی اضافه کرد: از آنجا که مبدل ما فقط به 10 ولت برق احتیاج دارد، با یک گوشی هوشمند قابل شارژ است و می توان در مناطق دورافتاده نیز از آن استفاده کرد. این مبدل، قابلیت قرار دریافت در یک ماده انعطاف پذیر را دارد و می توان بدون افزایش هزینه از آن استفاده کرد.

رابرت رولینگ(Robert Rohling)، استاد مهندسی برق و رایانه دانشگاه بریتیش کلمبیا گفت: گام بعدی این پژوهش، ابداع تعداد بیشتری از این ابزار و نهایتا آزمایش آن برای کاربردهای بالینی است.

وی اضافه کرد: از این ابزار، می توان برای آنالیز سرخرگ ها و رگ ها استفاده کرد و یا با نصب آن روی قفسه سینه، شرایط قلب را روزانه مورد آنالیز قرار داد.

این پژوهش، در مجله Nature Microsystems & Nanoengineering به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنالیز وضعیت قلب با یک مبدل فراصوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز وضعیت قلب با یک مبدل فراصوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید