جزئیات اشتغال زایی روستایی در استان تهران، پیش بینی ایجاد 3500 شغل

به گزارش وبگردی مهر، حاتم شاکرمی در مصاحبه با خبرنگاران، با تشریح جزئیات اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری در استان تهران از محل اعتبارات 1.5 میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی گفت: تعداد درخواست های واصله به کمیته های فنی شهرستانها و استان تهران جهت دریافت تسهیلات از محل اعتبار روستایی عشایری تعداد 847 فقره بوده است که از این تعداد، 283 طرح توسط بانک های عامل به دلایل متعدد مثل داشتن چک برگشتی، عدم تامین وثایق مورد احتیاج، عدم مراجعه و تکمیل مدارک عودت داده گردیده، رد گردیده است و مجموعاً 563 طرح در بانک باقی مانده است که تاکنون 252 طرح به مبلغ 2 هزار و 377 میلیارد ریال موفق به انعقاد قرارداد با بانک گردیده اند.

جزئیات اشتغال زایی روستایی در استان تهران، پیش بینی ایجاد 3500 شغل

وی با بیان اینکه شهرستانهای استان تهران با دارا بودن پتانسیل متفاوت طرح های متنوعی را به بانک ها ارسال نموده اند، اضافه نمود: برخی از شهرستانها مانند دماوند با توجه به محیط طبیعی و منابع موجود در زمینه طرح های زنبورداری و یا طرح های مشابه تعداد 114 طرح را به بانک ارسال نموده اند که این رقم از حیث تعداد طرح، بالاترین تعداد پرونده در استان است ولی با توجه به کم هزینه بودن مشاغلی مانند زنبورداری می توان طرح های این شهرستان را در زمره طرح های کوچک طبقه بندی کرد؛ این در حالی است که شهرستان ورامین 98 طرح را به بانک معرفی نموده که مجموع مبلغ طرح های ارسالی با رقم 744 میلیارد ریال رتبه بالاتر را به خود اختصاص می دهد.

کشاورزی رتبه نخست طرح های اشتغالزا در استان تهران

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، درباره بیشترین طرح های اشتغالزا در استان تهران گفت: علیرغم اینکه استان تهران یک استان خدماتی و صنعتی است و حدود 20 درصد صنایع کشور در این استان قرار دارند، اما سمت و سوی طرح های پیشنهاد گردیده برای اشتغال روستایی، به سمت طرح های کشاورزی است. چرا که هدف از طرح اشتغال روستایی، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستائی و عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت است و طرح های مستقر در شهرک های صنعتی مجاز به استفاده از این تسهیلات نیستند بنابراین بخش کشاورزی با توجه به محدودیت منابع آبی در استان ، کوشش جهت گسترش کشت گلخانه ای که با بازدهی منابع آبی را افزایش می دهد. و طرحها در این زمینه بیشتر است. طرح های صنعتی نیز از حیث استفاده از این منابع در رتبه دوم قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه کارمزد منابع صندوق توسعه ملی صفر درصد است که با لحاظ میانگین نرخ کارمزد بانکها و صندوق عملاً کارمزد این تسهیلات برای سرمایه ثابت 6 درصد و برای سرمایه در گردش 10 درصد لحاظ شد، اضافه نمود: تاکنون بانکها با تعداد 252 طرح به مبلغ 2377 میلیارد ریال قرارداد منعقد و 113 طرح نیز به مبلغ 653.7 میلیارد ریال تسهیلات دریافت نموده اند و با توجه به اینکه این تسهیلات بیشتر برای خرید تجهیزات و در فازهای مختلف پرد اخت می گردد پس از استقرار تجهیزات طرح ها به صورت صد در صد عملیاتی می شوند و در حال حاضر گروه های نظارت بر نحوه هزینه کرد تسهیلات نظارت می نمایند.

شاکرمی درباره میزان اشتغال زایی طرح هائی که برای دریافت تسهیلات با بانک ها قرارداد منعقد نموده اند، نیز گفت: متقاضیان 252 طرحی که قرارداد آنها برای دریافت تسهیلات با بانک منعقد گردیده است، متعهد گردیده اند 3483 نفر اشتغال را پس از عملیاتی شدن طرح محقق نمایند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره عملکرد استان تهران در اشتغال پایدار روستائی عشایری استان تهران گفت: نسبت به آنالیز و ارسال طرح به بانک های عامل در شاخص قرارداد منعقد گردیده با متقاضیان، استان تهران رتبه یک کشور را در اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جزئیات اشتغال زایی روستایی در استان تهران، پیش بینی ایجاد 3500 شغل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اشتغال زایی روستایی در استان تهران، پیش بینی ایجاد 3500 شغل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید