جزئیات نشست سران قوا برای تصمیم گیری درباره اعلام اموال مسئولان

به گزارش وبگردی مهر، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس، جزئیات نشست سران قوا برای تصمیم گیری درباره اعلام اموال و دارایی مسئولان را تشریح کرد.

جزئیات نشست سران قوا برای تصمیم گیری درباره اعلام اموال مسئولان

به گزارش گروه سیاسی وبگردی مهر، اسدالله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات نشست سران قوا برای تصمیم گیری در مورد اعلام اموال و دارایی مسئولان گفت: بر اساس اصل 142 قانون اساسی باید دارایی های رهبری نظام و روسای جمهوری و معاونین و وزرای آنها و روسای قوا اعلام شده و آن را در اختیار قوه قضاییه بگذارند.

وی اضافه کرد: موضوعی که در جلسه سران قوا مطرح شد این بود که ما قانونی نداریم که همه مسئولان اعم از استانداران، مدیران و نمایندگان دارایی خود را اعلام نمایند لذا در آن جلسه به توافق رسیدند که بقیه مدیران مانند نمایندگان استانداران و مدیران ارشد نیز اموال و دارایی خود، همسر و فرزندان شان را اعلام نمایند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه مطرح کرد: رئیس قوه قضاییه سامانه ای را تعریف نموده مبنی بر اینکه همه مدیران از جمله نمایندگان بتوانند از این طریق اموال و دارایی های خود را اعلام نموده و در اختیار این سامانه قرار دهند.

عباسی ادامه داد: ساز و کاری لازم بود که ما نمایندگان مجلس هم این کار را انجام دهیم و دارایی های خود را اعلام کنیم لذا برای هر کدام از ما کدی در نظر بگیرند و بر اساس آن شناسه، دارایی خود را اعلام و در سامانه ثبت نمایند.

وی اضافه کرد: از طرفی هم بحثی داخل مجلس همکاران داشتند و بعضی اعلام می کردند که ما به صورت کتابچه و مکتوب اموال و دارایی خود را در اختیار قوه قضاییه قرار می دهیم چرا که تاکنون به صورت سامانه ای نبوده و برای بار اول است که راه اندازی این سامانه اتفاق می افتد، لذا ساز و کار لازم هم برای شناسه و مواردی که در آن سامانه اعلام می گردد تحت نظر قوه قضاییه بماند و هر کدامشان به صورت جداگانه فایل را در اختیار رئیس قوه قضائیه قرار دهند.

وی اضافه کرد: قرار بر این شد که آقای لاریجانی با آقای رئیسی صحبت نمایند و ما هم از طرف مجلس اعلام آمادگی کردیم که برای هرکدام از همکارانمان کد شناسه اعلام نمایند و پس از آن ما دارایی ها و اموال و دارایی های خود و خانواده خود را در اختیار رئیس قوه قضائیه قرار دهیم.

عباسی بیان نمود: در جلسه سران قوا در این خصوص تصمیم گیری شد بنابراین برای هر کدام از مسئولان کد شناسه باید در نظر گرفته گردد و طبیعتاً با این تفاسیر اطلاعات محرمانه خواهد بود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه توضیح داد: وقتی سامانه کد شناسه بدهد. اطلاعات در اختیار رئیس قوه قضائیه قرار می گیرد و چیزی نیست که ما اعلام کنیم و آحاد مردم بدانند که مثلاً فلان مدیر یا استاندار یا نماینده در زندگی شان چه چیزی دارند و دارای چه میزان دارایی هستند. در این صورت فقط این اطلاعات را شخص مسئول و رئیس قوه قضاییه خواهد داشت.

عباسی گفت:در جلسه سران قوا موضوع کدگذاری سامانه و کم و کیف ارائه اطلاعات به قوه قضاییه که آیا به صورت مکتوب باشد یا سامانه الکترونیک باشد مطرح شد و به اینجا رسیدند که سامانه الکترونیکی باشد و نهایتاً برای اینکه سامانه الکترونیکی باشد برای هر کدام از مسئولان نمایندگان و مدیران ارشد کد شناسایی را تعریف نمایند و در اختیار آنان قرار دهند تا از این طریق اموال و دارایی شان را اعلام نمایند.

عباسی گفت: ما منتظر هستیم که این سامانه را در اختیار ما بگذارند و ما آن را اعلام کنیم، محتمل است آن را فردا یا پس فردا در اختیار ما قرار دهند. هر زمانی که در اختیار ما قرار دهند ما آماده هستیم و همه همکاران من هم از این موضوع استقبال کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جزئیات نشست سران قوا برای تصمیم گیری درباره اعلام اموال مسئولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نشست سران قوا برای تصمیم گیری درباره اعلام اموال مسئولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید