حال آشفتۀ این روزهای بانو ترزا

به گزارش وبگردی مهر، رقیبان در لندن برای برکناری ترزا میاز قدرت شمشیر را از رو بسته اند.

حال آشفتۀ این روزهای بانو ترزا

نخست وزیر انگلیس در حالی برای جلب حمایت افکار عمومی برسر پیش نویس توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا به تکاپو افتاده که هر دو طیف مخالفان و هواداران خروج از اتحادیه اروپا با توافقنامه به دست آمده با بروکسل مخالف بوده و برای برکناریترزا میاز قدرت شمشیر را از رو بسته اند.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر انگلیس پس از گذراندن یک آخر هفته طولانی که در جریان آن دو وزیر دولت را در اعتراض به پیش نویس توافقنامه برگزیت که حاصل 2 سال مذاکرات فشرده با اروپا بود را از دست داد، دیروز باز هم کابینه خود را ترمیم کرد.

دومینیک راب دومین وزیر وزارت تازه تأسیس برگزیت که تنها 4 ماه بود سکان این وزارت خانه را پس از کناره گیری دیوید دیویس برعهده گرفته بود، صبح روز پنجشنبه در اعتراض به توافقنامه برگزیت از مقام خود کناره گیری کرد. او در نامه خود به نخست وزیر نوشت که این توافق در موضوع آینده مرزی دو ایرلند تمامیت ارضی انگلیس را تهدید می نماید و با طرح پیشنهادی موسوم به بک استاپ به عنوان راه حلی برای جلوگیری از ایجاد مرز سخت میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند مخالف است. راب مدعی است که نخست وزیر در مراحل خاتمهی تنظیم پیش نویس توافقنامه برگزیت او را دور زده و در جریان تغییرات نهایی قرار نداده است.

یکی از موانع مهم بر سر توافق انگلیس و اتحادیه اروپا ، مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. دو طرف متعهد شده اند که دوباره یک مرز تعیین همراه با پست های بازرسی بین دو ایرلند کشیده نگردد. آن ها معتقدند این کار توافق صلح بین این دو کشور را به خطر می اندازد.

بااین حال دو طرف هنوز نمی دانند چگونه می توانند چنین چیزی را تضمین نمایند. اتحادیه اروپا تأکید دارد، درصورتی که هرگونه توافق تجاری میان اروپا و انگلیس در آینده موفق به حفظ مرز به شکل کنونی نگردد، طرح بک استاپ برای جلوگیری از کشیده شدن یک مرز فیزیکی به اجرا درآید. این طرح که در پیش نویس برگزیت مطرح شده، قرار است از بازگشت مرز سخت بین دو ایرلند جلوگیری کند، به این ترتیب که بریتانیا را موظف می نماید برای مدتی محدود در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.

با این حال راب در نامه خود نوشته است که بر اساس این طرح، اتحادیه اروپا بر سر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حق وتو خواهد داشت و این مساله پای انگلیس در اتحادیه اروپا را برای همیشه باز نگه می دارد. او می گوید که طرح یادشده با مانیفست حزب محافظه کار و وعده ای که به مردم داده شده مغایرت دارد و در کل، توافق یادشده به سود منافع ملی نیست. پس از او، وزیر کار و امور بازنشستگی، دو معاون وزیر و تعداد دیگری از اعضاء کابینه در اعتراض به پیش نویس برگزیت از مقام های خود کناره گیری کردند. این تحولات درست کمتر از 24 ساعت پس از آن صورت گرفت که ترزا می پس از خاتمه نشست طولانی پنج ساعته با اعضاء کابینه در دفتر نخست وزیری بیان کرد که دولت با پیش نویس توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا موافقت نموده است.

هرچند او در سخنان خود پیش بینی کرد که روزهای سختی در انتظار دولت خواهد بود، اما استعفای تعدادی از اعضاء کابینه در یک فاصله زمانی کوتاه، دور از انتظار به نظر می رسید. بااین حال نخست وزیر چند ساعت بعد در مجلس عوام حاضر شد و در سخنان خود بارها این عبارت را مورد تأکید قرار داد که توافق به دست آمده با بروکسل به سود منافع ملی است. او گفت که در جریان خروج از اتحادیه اروپا بایستی تصمیم های درست و لزوماً نه چندان ساده ای را اتخاذ کرد. او که همزمان با شعاراستعفا استعفای برخی از نمایندگان به سخنان خود ادامه می داد، هشدار داد مخالفت با توافق یادشده کشور را به خانه اول برمی گرداند. پس ازخاتمه سخنان نخست وزیر اکثر نمایندگان مجلس، توافق به دست آمده را به باد شدیدترین انتقادها گرفتند. جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، پیش نویس برگزیت را شکست بزرگی برای دولت خواند که حتی خطوط قرمز حزب محافظه کار را رد نموده است.

او با مروری بر اوضاع ملتهب اقتصادی در داخل گفت: این توافقی نیست که دولت به مردم وعده داد و نمایندگان اعتقاد ندارند که بایستی بین دو گزینه توافق بد و یا عدم توافق یکی را انتخاب نمایند. کوربین هشدار داد که دولت بایستی از این توافق نیم بند که نه حمایت کابینه، نه پارلمان و نه کل کشور را دارد خارج گردد. انتقادها ازنخست وزیر تاجایی پیش رفت که یکی از نمایندگان در اقدامی نمادین، از موافقان طرح دولت خواست تا دست خود را بالا ببرند، اما هیچ کس عکس العملی نشان نداد. همزمان جیکوب ریس موگ عضو ارشد حزب محافظه کار و از اعضاء گروه بانفوذ تحقیقات اروپا موسوم به ئی.آر.جی بیان کرد که در نامه ای به دبیر حزب، رهبری نخست وزیر را به چالش خواهد کشید. آمار دقیقی از تعداد نمایندگانی که به تبعیت از ریس-موگ به دبیرخانه حزب محافظه کار نامه نوشته و خواهان برکناری می از قدرت شده اند در دست نیست، اما گزارش ها حاکی است که این روند از روز جمعه به این سو، شدت گرفته است. بر اساس رویه سیاسی حزب محافظه کار، 15 درصد نمایندگان حزب محافظه کار معادل 48 نفر باید درخواست برگزاری انتخابات درون حزبی را مطرح نمایند تا انتخابات برگزار گردد. خبرنگار روزنامه دیلی تلگراف بدون اشاره به آمار تقاضاهابرای برکناری نخست وزیر، پیش بینی نموده است کهترزا می سه شنبه آینده با رأی عدم اعتماد هم حزبی های خود روبرو خواهد شد و جمعه آینده انتخابات درون حزبی کلید می خورد. نخست وزیر برای حفظ کابینه و توافقنامه برگزیت می جنگد دونالد توسک رئیس شورای اروپا روز پنجشنبه با ادبیاتی محتاطانه از برگزاری نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل با دستور کار برگزیت اطلاع داد. سایر سران اتحادیه اروپا نیز از پیش نویس توافقنامه برگزیت استقبال نموده اند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از اینکه انتها دو طرف توانستند به توافق دست پیدا نمایند ابراز خرسندی کرد اما هشدار داد که اروپاحاضر به ارائه امتیازهای بیشتری به انگلیس نخواهد بود.همچنینگای ورهفستادمذاکره نماینده ارشد برگزیت ازسوی پارلمان اروپا گفته است که دیگر جایی برای مانور در توافقنامه برگزیت باقی نمانده است. نخست وزیر انگلیس دیروز در مصاحبه با شبکه رادیویی ال بی سی بار دیگر تأکید کرد که پیش نویس توافقنامه برگزیت به سود منافع کشور است و در این مقطع حساس تمام جریانات در داخل کشور بایستی با یکدیگر متحد شوند.

او همچنین به طور ضمنی از وزیرانی که در اعتراض به پیش نویس برگزیت در فکر خروج از دولت هستند خواست تا پشت او را درروند برگزیت خالی ننمایند. اظهاراتی که رسانه های انگلیسی به گمانه زنی ها درباره استعفای مایکل گوو وزیر محیط زیست و عضو ارشد پویش هواداران سخت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نسبت دادند. گوو اصلی ترین گزینه نخست وزیر انگلیس برای تصدی وزارت برگزیت بود تا حضورش از حرارت هواداران خروج سخت از اتحادیه اروپا کاهش دهد. او بااین حال بیان کرد که هرچند قصد خروج از کابینه را ندارد اما با پیشنهاد تصدی وزارت برگزیت مخالف است. سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس دیروز بیان کرد استیون بارکلی معاون پیشین وزیر بهداشت و امبر راد وزیر پیشین کشور به ترتیب به عنوان وزرای جدید برگزیت و کار و امور بازنشستگی انتخاب شده اند.

در حال حاضر می کوشش می نماید تا موافقت نهایی رهبران اروپا را با پیش نویس خروج از اتحادیه اروپا جلب نموده و سپس آن را از سد پارلمان بگذراند. این روند فارغ از کوشش هایی است که اتحادیه اروپا نیز بایستی به صورت هم زمان برای تصویب توافقنامه برگزیت در پارلمان اروپا صورت دهد.

نخست وزیرانگلیس بااین حال با چالشهای دیگری همچون تهدیدهم حزبی هایش برای کناره گیری ازقدرت وجلوگیری از ریزش بیشتر اعضاء کابینه روبروست. برخی ناظران بر این باورند که ترزا می بیشتر از حد انتظار در مقابل فشارهای داخلی مقاومت نموده و پیش بینی می نمایند که چنانچه رهبری او از سوی هم حزبی هایش به چالش کشیده گردد، دوباره رأی اعتماد آورده و در مقام خود ابقاء خواهد شد. دیویدلیدینگتون معاون نخست وزیر امروز طی اظهاراتی ادعا کرد چنانچه کار به انتخابات درون حزبی کشیده گردد، می دوباره رأی می آورد. از سویی، برخی دیگر از ناظران معتقدند که دوران ریاست می بر دولت به مو بند است و ساعت های حضور او در داونینگ استریت به شمارش افتاده است.

5252

منبع: خبرآنلاین

به "حال آشفتۀ این روزهای بانو ترزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال آشفتۀ این روزهای بانو ترزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید