دخمه باستانی تپه قلعه خلچان تفرش ساماندهی می گردد

به گزارش وبگردی مهر به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، اسماعیل شراهی گفت: برج خاموشی قلعه خلچان در محله ای با همین نام قرار گرفته است و به صورت مدور در میان یک قلعه ساخته گردیده است. به غیر از نمونه برج های خاموشی متاخر دوره قاجار در یزد، کرمان و ری، برج خاموشی تپه قلعه خلچان تنها برج خاموشی کشف گردیده متعلق به دوره قبل تر از قاجار است.

دخمه باستانی تپه قلعه خلچان تفرش ساماندهی می گردد

وی اضافه کرد: این دخمه تنها دخمه مسقف زرتشتیان در دوره اسلامی است. اهمیت دیگر این بنای دوره ایلخانی در آن است که خلا وجود دخمه های زرتشتیان بین دوره ساسانی تا قاجار را پر می نماید.

شراهی ادامه داد: زرتشتیان همزمان با دوره ایلخانی در منطقه تفرش شیعی احساس امنیت می نموده و به عنوان یک شهروند با حفظ تمام حقوق شهروندی زندگی توام با آرامشی داشته اند. می توان حضور زرتشتیان به عنوان یک اقلیت مذهبی در یک منطقه شیعه نشین را ناشی از روحیه مساوات، برابری و آزادی مذهبی مردمان منطقه تفرش دانست.

وی گفت: در راستای حفاظت از این بنای تاریخی در برابر عوامل اقلیمی و محیطی، این محوطه تاریخی با اعتباری بالغ بر 600 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی ساماندهی و مسقف می گردد تا این میراث مهم تاریخی از آب گرفتگی و برف گرفتگی در امان بماند. همچنین دیواره های این گور دخمه با رعایت اصول حفاظتی مرمت و بند کشی می گردد تا در مراحل بعدی و در صورت تامین اعتبار مرمت های اصولی دیگر این قلعه شروع گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دخمه باستانی تپه قلعه خلچان تفرش ساماندهی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دخمه باستانی تپه قلعه خلچان تفرش ساماندهی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید