دولت زمینه برخورد با ناقضان حقوق شهروندی را تقویت کند

به گزارش وبگردی مهر، یک وکیل دادگستری گفت: دولت علاوه بر وضع حقوق شهروندی باید زمینه های برخورد با ناقضان آن را هم تقویت کند.

دولت زمینه برخورد با ناقضان حقوق شهروندی را تقویت کند

علیرضا آذربایجانی در گفت وگو با وبگردی مهر، در رابطه با مسأله رعایت حقوق شهروندی از سوی شهروندان، اظهار کرد: مقوله حقوق شهروندی در مفهوم کلی و حقوقی که افراد جامعه نسبت به یکدیگر، نسبت به مدیران دولتی و دولت نسبت به مردم و امثالهم دارند، رابطه ای دوطرفه است. در موضوع حقوق شهروندی، همیشه حق به دنبال خود تکلیف را هم دارد و ضمن این که شهروند از امتیازی بهره منده می گردد به همان نسبت هم تکالیفی بر عهده اش قرار می گیرد که این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

وی اضافه نمود: به عبارت دیگر وقتی من به تکالیف خودم عمل می کنم، به همان نسبت حقوق شما را هم به عنوان طرف مقابل خودم رعایت نموده ام؛ بنابراین وقتی بحث حقوق شهروندی و تکالیف مرتبط با آن مطرح می گردد دو نکته باید در کنار هم قرار گیرد. اولین نکته آشنا شدن مردم به این حقوق و تکالیف است. این آشنایی می تواند به وسیله مستقیم و غیرمستقیم، برنامه هایی که رادیو و تلویزون دارند، جراید، سخنرانی ها یا فیلم ها انجام گردد که به طور غیرمستقیم ارایه می گردد.

وی توضیح داد: بخش دوم که که در مقوله حقوق شهروندی بسیار مهم است و قوه قضاییه و قوه مجریه توأماً باید این نقش را ایفا نمایند بحث ضمانت اجرای برخورد با کسانی است که ناقض حقوق شهروندی هستند. ما در صورتی می توانیم برای تمام حقوق مان اعتبار قائل باشیم که ضمن این که وضع و ایجاد آن حقوق، به همان نسبت هم به ضمانت های اجرایی آن توجه داشته باشیم.

این وکیل دادگستری یادآور شد: واقعیت قضیه این است که بخشی از مسائل مربوط به حقوق شهروندی از نظر تئوری و مبانی اولیه بسیار ارزشمند است، اما از جهت ضمانت اجرا و برخورد با ناقضین آن ها خیلی ضعف دارد. وقتی در طول دوره میان مدت و درازمدت، کسانی که اصولاً علاقه ای به رعایت حقوق شهروندی ندارند، متوجه شوند که این ضمانت اجرا ضعیف است اتوماتیک وار یاد می گیرند که این نقض حقوق شهروندی را تسری داده و بیشتر نمایند.

وی تاکید نمود: مطلب مهم دیگر این است که دولت علاوه بر این که حقوق شهروندی را وضع می نماید زمینه های برخورد با ناقضان آن را هم باید تقویت کند.

وی در رابطه با نقش سایر نهادها در فرهنگ سازی حقوق شهروندی در جامعه، اظهار کرد: اصولاً این ها مواردی نیست که مربوط به یک بخش، گروه یا واحد خاص باشد بلکه این موضوع نیازمند تجمیع سه قوه است و نقش بخش های مختلفی مانند صداوسیما بسیار مهم است.

آذربایجانی اعلام نمود: سازمان هایی که وظیفه تبلیغات و زمینه فرهنگ سازی را در کشور بر عهده دارند، از جمله وزارت آموزش و پرورش نقش بسیار مهمی در این راستا داشته و می توانند در برنامه های درسی خود بخش هایی را برای آشنا شدن دانش آموزان با حقوق شهروندی اختصاص دهند.

وی در انتها گفت: مجموعه عواملی که ذکر شد اگر دست به دست هم بدهند می توانیم شاهد بهره مندی از حقوق شهروندی به مفهوم واقعی آن باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دولت زمینه برخورد با ناقضان حقوق شهروندی را تقویت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت زمینه برخورد با ناقضان حقوق شهروندی را تقویت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید