رسانه ژاپنی اهداف سفر آبه به تهران را آنالیز کرد

به گزارش وبگردی مهر، العالم نوشت: ژاپن تودی از رسانه های مهم ژاپن، اهداف سفر شینزو آبه نخست وزیر این کشور به ایران و دستور کار مختلف وی در این سفر مهم را تشریح کرد.

رسانه ژاپنی اهداف سفر آبه به تهران را آنالیز کرد

این روزنامه روز سه شنبه در مطلبی خاطر نشان کرد این سفر بسیار با اهمیت است زیرا اولین بار است یک نخست وزیر ژاپن از سال 1978 میلادی یعنی در خلال 40 سال گذشته به ایران سفر می نماید و در دستور کار وی موضوعات مختلفی وجود دارد.

در گزارش این نشریه آمده است که ژاپن مدت ها است در حال آنالیز این سفر و سبک و سنگین کردن آن است و پس از آنکه دیداری بین آبه و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ماه گذشته میلادی در توکیو صورت گرفت، دولت بیان کرد سفر انجام خواهد شد.

ژاپن تودی نوشت که اظهاراتی از سوی ترامپ هم در جریان این دیدار مطرح شد که بسیار مورد توجه نهاده شد و اینکه می تواند با ایران تعاملاتی داشته باشد این یک پیغام بسیار مهم به حساب می آید و تشویق به گفت و گوها حالا بخشی از سفر مهم آبه به ایران است.

روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ هم درباره این سفر می نویسد: ایران همواره تحت فشار حداکثری نیز تعهداتش را به برجام عملی نموده اما هرگز تسلیم باج خواهی نشده و حسن روحانی رییس جمهوری ایران در اظهارات اخیرش بر این موضوع تاکید نموده است.

گزارش این رسانه ها حاکی است که فعلاً پیغام های مبهمی میان طرفین رد و بدل می گردد اما مساله تحریم ها و لغو آنها از سوی ایران همواره یک شرط مهم بوده است و اگر بر اساس تفاهم و اعتماد متقابل و برداشتن تحریم ها بتوان کاری را از پیش برد، می تواند نسبت به کاهش تنش ها امیدوارتر شد.

به گزارش ایرنا، تلویزیون ژاپن و رسانه های دیگر این کشور در روزهای اخیر مطالب متنوعی درباره سفر نخست وزیر این کشور به ایران منتشر و اعلام نموده اند سفر از اواسط ماه جاری میلادی و احتمالاً از روز 12 ژوئن انجام خواهد شد.

این گزارش ها تصریح می نماید که ژاپن نه تنها برای تشویق طرفین به گفت و گو بلکه برای پیشبرد راهبردی فعال از سوی دولت برای این سفر برنامه ریزی می نماید و مساله استفاده از اهرم دیپلماسی برای کاستن از تنش ها بیش از گذشته مورد توجه توکیوست.

دولت ژاپن حراست از منافع این کشور را نیز مهم دانسته و افزوده است که نزدیک به 90 درصد از منابع نفتی خود را از خاورمیانه تامین می نماید و ایران سهم اساسی در تامین انرژی این کشور تاکنون داشته است و دولت نمی خواهد تنش ها منافع توکیو را نیز به خطر بیندازد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "رسانه ژاپنی اهداف سفر آبه به تهران را آنالیز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه ژاپنی اهداف سفر آبه به تهران را آنالیز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید