زبان فارسی میراثی گرانبها و سرمایه ای گرانسنگ برای بشریت است

به گزارش وبگردی مهر، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به سیزدهمین گردهمایی بین المللی ترویج زبان و ادب فارس عنوان نموده است که زبان فارسی، زبان دوم عالم اسلام و زبان اول عرفان اسلامی و حامل میراث گرانبهایی از دانش و فرهنگ پربار و ارزشمندی است که برای جامعه بشری سرمایه ای گرانسنگ به شمار می رود.

زبان فارسی میراثی گرانبها و سرمایه ای گرانسنگ برای بشریت است

به گزارش خبرنگاران، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی پیغامی به سیزدهمین گردهمایی بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی، که امروز چهارشنبه 18 مهر در شیراز شروع شد، با اشاره به پیشینه طولانی زبان فارسی و قلمرو وسع آن، اعلام نمود: در روزگار کنونی مرزهای جغرافیایی شمار زیادی از کشورهای منطقه و فرامنطقه را دربرمی گیرد.

متن کامل پیغام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به گردهمایی بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی چنین است:

زبان فارسی امروز از ارکان مهم هویت ملی ما محسوب می گردد و در ابعاد مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی نقش اساسی برعهده دارد. ادبیات فارسی نیز مجموعه ای گرانمایه از آثار متنوع ادبی را دربردارد که از فرهنگ غنی و پرمایه اسلامی - ایرانی سرچشمه گرفته است. این آثار ارزشمند که بعضی از آنها در شمار شاهکارهای ادبی دنیا واقع شده است، از جهت ساختار لفظی بس زیبا و دلنشین و از حیث محتوا بسیار عمیق است و موجب اعتلای فرهنگ جامعه در داخل و خارج از کشور بوده و خواهد بود.

با این ویژگی ها، تردیدی نیست که حفظ و گسترش زبان و ادبیات فارسی و ارتقای صندلی آن از مهمترین وظایف ماست و ضرورت دارد همه نهادها و سازمان های علمی و فرهنگی، در این مسیر حرکت نمایند و وظیفه خویش را به انجام رسانند.

خوشبختانه در سیاست های کلان و بالادستی کشور به مرتبه رفیع زبان و ادبیات فارسی توجه شده و ظرفیت بزرگی برای ارتقای صندلی زبان فارسی به عنوان زبان علم و همچنین گسترش و تعمیق ادبیات فارسی در نظر گرفته شده است.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان یکی از نهادهای مهم در حوزه سیاست گذاری و ترویج زبان و ادبیات فارسی مبتنی بر اسناد بالادستی برنامه ای جامع و راهبردی تدوین نموده و در حوزه های آموزشی، پژوهشی و بین المللی فعالیت های تاثیرگذار و منسجمی را بنیان گذاشته است. تدوین سند راهبردی زبان و ادبیات فارسی، تدوین و بازنگری برنامه های درسی این رشته در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، تدوین طرح بسندگی نگارش دانشگاهی به فارسی، طرح سامان دهی فارسی عمومی، تشکیل قطب ها و انجمن های علمی و مراکز پژوهشی، انتشار نشریات متنوع علمی پژوهشی، طراحی و برگزاری آزمون سامفا برای غیر فارسی زبانان، بازنگری و تدوین برنامه های درسی برای کرسی های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور، فراهم آوردن مقدمات برای منابع درسی روزآمد برای این کرسی ها از جمله آنهاست.

مجموعه این برنامه ها در قالب برنامه ای کلان به صورت منسجم در حال اجراست و امید است که با بهره گیری از استادان و صاحب نظران به طور مستمر و متناسب با شرایط جدید بازنگری و به نحو مطلوب اجرا گردد.

برگزاری چنین همایش هایی، فرصتی مغتنم است تا علاوه بر ارائه آخرین دستاوردهای علمی صاحب نظران و پژوهشگران، زمینه ای فراهم آید تا درباره راه های ارتقای صندلی زبان و ادب فارسی و گسترش آن و پاسخگویی به نیازهای جامعه در داخل و خارج کشور نیز گفت وگو و تبادل نظر گردد و راهکارهای مناسب پیشنهاد گردد تا بتوان در برنامه ریزی و سیاست گذاری و اجرای مطلوب برنامه ها از آنها بهره گرفت.

وظیفه خود می دانم از انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و دانشگاه شیراز که مقدمات برگزاری این رویداد بزرگ علمی و فرهنگی را فراهم آوردند و از استادان و پژوهشگران زبان و ادب فارسی در داخل و خارج کشور که در این همایش یافته ها و دستاوردهای علمی خود را عرضه می نمایند و از همه سازمانها، نهادها و کسانی که در برگزاری این گردهمایی علمی کوشیده اند، قدردانی و تشکر کنم. توفیق این جمع و همه علاقه مندان را در دستیابی به اهداف والای همایش و اعتلای زبان غنی فارسی از خداوند متعال مسئلت دارم.

به گزارش خبرنگاران، سیزدهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و بیست و دومین یادروز حافظ از امروز 18 مهر شروع شده و تا 20 مهرماه در شیراز ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زبان فارسی میراثی گرانبها و سرمایه ای گرانسنگ برای بشریت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زبان فارسی میراثی گرانبها و سرمایه ای گرانسنگ برای بشریت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید