شرایط جوی نامناسب باعث لغو ماموریت فضاپیمای دراگون سرنشین دار شد

به گزارش وبگردی مهر، ابر و باران در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا باعث لغو ماموریت فضاپیمای دراگون سرنشین دار (Crew Dragon) شد و انتظارها برای اولین ماموریت سرنشین دار این فضاپیما را طولانی تر کرد. طبق برنامه جدید این ماموریت حوالی نیمه شب شنبه، 10 خرداد، (به وقت ایران) انجام خواهد شد.

شرایط جوی نامناسب باعث لغو ماموریت فضاپیمای دراگون سرنشین دار شد

با توجه به موقعیت ایستگاه فضایی بین المللی در مدار زمین پرتاب فضاپیمای دراگون سرنشین دار باید در زمان مشخصی انجام گردد. به این ترتیب در حالی که همه چیز به خوبی پیش می رفت شرایط جوی نامناسبِ سایت پرتاب اولین ماموریت سرنشین دار فضاپیمای دراگون را به تعویق انداخت. تصمیمی که حدود 20 دقیقه پیش از زمان مشخص شده برای پرتاب گرفته شد. در این ماموریت که Demo-2 نام دارد قرار بود Bob Behnken و Doug Hurley به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام شوند. با لغو ماموریت امروز این دو فضانورد، که پیش از این نیز سابقه حضور در ایستگاه فضایی را داشته اند، برای سفر به ایستگاه فضایی باید تا شنبه صبر نمایند.

ماموریت Demo-2 اولین ماموریت سرنشین داری است که پس از بازنشستگی شاتل های فضایی از خاک آمریکا انجام می گردد. پس از سرانجام کار شاتل های فضایی در سال 2011 ناسا برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی راهی جز استفاده از فضاپیمای سایوز روسیه نداشت.

ناسا از همان ابتدا برای انجام مجدد پروازهای سرنشین دار از آمریکا تصمیم گرفت تا با شرکت های خصوصی همکاری کند. دو شرکت بوئینگ و اسپیس ایکس بر اساس قراردادهایی با ناسا مسئولیت طراحی و ساخت فضاپیماهای سرنشین دار جدید را بر عهده گرفتند. بالاخره و پس از چند سال کوششِ اسپیس ایکس و ناسا فضاپیمای دراگون سرنشین دار قرار بود امروز برای اولین بار به همراه دو فضانورد راهی ایستگاه فضایی بین المللی گردد که شرایط نامساعد جوی باعث تغییر برنامه شد. ماموریت Demo-2 آخرین ماموریت آزمایشی فضاپیمای دراگون سرنشین دار خواهد بود. در صورت موفقیت این ماموریت از این پس این فضاپیما سفرهای منظم و عملیاتی خود را شروع خواهد نمود.

انجام مجدد ماموریت های سرنشین دار از خاک آمریکا برای این کشور اهمیت بسیار زیادی دارد. ناسا اکنون برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی باید با پرداخت هزینه ای زیاد از فضاپیمای سایوز روسیه استفاده کند.

اما جدا از اهمیت ماموریت Demo-2 برای آمریکا پرتاب فضاپیمای دراگون سرنشین دار ماموریتی تاریخ ساز در کل صنعت هوا فضا است. تا کنون تنها دولت های شوروی/روسیه، آمریکا و چین توانسته اند فضانوردان خود را به مدار زمین اعزام نمایند. اکنون اما یک شرکت خصوصی در آستانه رسیدن به این مهم قرار گرفته است. اتفاقی که باعث شروع دورانی جدید در صنعت هوا فضا خواهد شد.

اسپیس ایکس برای این تاریخ سازی باید چند روز دیگر نیز صبر کند.

عکس کاور: فضاپیمای دراگون سرنشین دار در سکوی پرتاب در زمان طلوع خورشید.

Credit: SpaceX

منبع: دیجیکالا مگ

به "شرایط جوی نامناسب باعث لغو ماموریت فضاپیمای دراگون سرنشین دار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط جوی نامناسب باعث لغو ماموریت فضاپیمای دراگون سرنشین دار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید