مزرعه های بادی و خورشیدی بیابان ها را حاصلخیز می نمایند

به گزارش وبگردی مهر به نقل از ایندپندنت، طبق تحقیقی جدید احداث مزرعه های بادی و خورشیدی در صحراهای آفریقا بخش هایی از زمین های بی آب و علف را سبز می نماید.

مزرعه های بادی و خورشیدی بیابان ها را حاصلخیز می نمایند

دانشمندان پیش بینی می نمایند این سازه ها احتمالا تغییراتی در محیط زیست محلی ایجاد می نمایند که موجب بارش در بیابان می گردد و شرایط را در برخی از غیرقابل سکونت ترین نقاط دنیا مساعدتر می نماید.

محققان در کل معتقدند انرژی های تجدیدپذیر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ملزوم هستند. اما هنگامیکه این انرژی ها در مقیاس بزرگ برای برق رسانی دنیا به کارمی روند، پیامدهایی ناخواسته به وجود می آورند.

دانشمندان پیش بینی می نمایند هنگامیکه تعداد کافی توربین های بادی و پنل های خورشیدی نصب گردد، وجود آنها قابلیت انعکاس نور در زمین و حرکت جریان های هوا را تغییر می دهد.

مزرعه های بادی هوای گرم تر بخش بالایی جو را با جریان های خنک تر بخش پایینی جابه جا می نماید. پنل های خورشیدی نیز اجازه نمی دهند نور خورشید در اتمسفر منعکس گردد.

این تاثیرات احتمالا آب وهوای محلی را تغیر دهد. این درحالی است که به کارگیری انرژی های تجدیدپذیر برای اجتناب از تغیرات آب وهوایی است و به همین منظور باید پیامدهای آن به دقت آنالیز گردد.

دکتر یان لی از دانشگاه ایلینوی در این باره می گوید: ما می خواهیم تحقیق کنیم احداث مزرعه های خورشیدی و بادی بزرگ در صحرا چه تاثیراتی در منطقه می گذارد.

لی و تیمش با استفاده از یک شبیه سازی تاثیرات پروژه های بزرگ انرژی های تجدیدپذیر را در صحرا آنالیز نموده اند.

در کل چنین مناطقی برای اجرای پروژه مذکور بسیار مناسب هستند زیرا جمعیت اندکی دارند. همچنین آنها در مکان مناسبی قرار دارند تا تقاضای مورد احتیاج اروپا، آفریقا و خاورمیانه را تامین نمایند.

محققان متوجه شدند هنگامیکه یک مزرعه بزرگ بادی و خورشیدی احداث گردد، زیربنای آن احتمالا حلقه های بازخوردی ایجاد می نماید که بارش بیشتر و رشد گیاهان در صحرا را در پی خواهد داشت.

این درحالی است که بیابان های آفریقا، و خاورمیانه بخش هایی از خشک ترین نقاط زمین هستند و پروژه های کلان انرژی های تجدید پذیر در بخش هایی از شمال آفریقا و خاورمیانه در حال انجام است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مزرعه های بادی و خورشیدی بیابان ها را حاصلخیز می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزرعه های بادی و خورشیدی بیابان ها را حاصلخیز می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید