کرونا و فرصت راهبردی همگرایی منطقه ای

به گزارش وبگردی مهر، بحران ناشی از بیماری ویروس کرونا می تواند بسترساز فرصت های جدید در سیاستگذاری کلان کشور باشد.

کرونا و فرصت راهبردی همگرایی منطقه ای

بی شک یکی از مسائل و معضلاتی که جمهوری اسلامی ایران را به شدت درگیر خود نموده است تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران است که برخلاف تمامی تعهدات بین المللی و حتی توافقنامه چندجانبه برجام صورت پذیرفته است و آثار این تحریم در مدیریت، کنترل و مهار این بیماری عالمگیر در ایران مشهود است.

با توجه به شرایط موجود در کشور به نظر می رسد راهبرد همگرایی منطقه ای با رویکرد مبارزه با این بیماری با توجه به اشتراکات عدیده میان کشورهای منطقه می تواند بهترین راهبرد برای رفع کردن تحریم های تحمیلی باشد.

ایجاد یک بلوک یا شورای منطقه ای بهداشت و درمان با عضویت تمامی کشورهای آسیای جنوب غربی برای همگرایی در مواجهه با این بحران و تبادل تجارب، دانش، امکانات و ضروریات وابسته به این بحران و تعامل میان کادر متخصص در این زمینه می تواند به عنوان یک راه حل عملیاتی و استراتژیک ملی و همچنین الگوی دنیای مطرح گردد.

تردیدی نیست چنانچه بحران کرونا به عنوان یک مصداق در نظر گرفته گردد اما دنیا پساکرونا، دنیای خواهد بود که ضرورت همگرایی های وسیع تر، جامع تر و به هم پیوسته تر را ایجاد خواهد نمود و مرزهای ژئوپلتیک دیگر از اعتبار سابق برخوردار نخواهند بود.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "کرونا و فرصت راهبردی همگرایی منطقه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و فرصت راهبردی همگرایی منطقه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید