7 قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق

شبکه های کسب و کار هم لازم و ضروری به نظر می رسند و هم مثل یک شمشیر دو لبه عمل می نمایند به نحوی که حتی برای حرفه ای ها در زمینه تجارت هم یک موقعیت خطرناک محسوب می شوند. در یک محیط اجتماعی که در عین حال با کار مرتبط است درک اخلاق افراد و قوانینی که سبب رشد اخلاق اجتماعی می گردد و می تواند سرمایه گذاری شما را به امری ارزشمند تبدیل نمایند، امری مشکل است. 7 قانون قابل توجه و ارزشمند رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار و تجارت موفق را از سایت Circle Back در مجله خبرنگاران بخوانید.

7 قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق

1- طرف مقابل تان را بشناسید

زمانی که شما با افراد جدید ملاقات می کنید در اولین فرصت می خواهید محصول و جنس خودتان را به آن ها معرفی کنید و البته ایرادی هم ندارد. اما به جای این کار بهتر است ابتدا طرف مقابل تان را تا حدودی بشناسید. در حقیقت نخستین قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق این است که با احترام به صحبت ها و نظرات طرف مقابل گوش کنید، آن ها را بشناسید و سپس در مورد معرفی محصول و معامله صحبت کنید.

2- با دقت گوش کنید و ارتباط چشمی برقرار کنید

در طول یک مکالمه و بحث در جریان یک جلسه کسب و کار حتما تلفن همراه خود را روی حالت بی صدا قرار دهید و به هیچ وجه در طول این مدت با جواب دادن به ایمیل ها، پیامک فرستادن یا پیامک خواندن خودتان را سرگرم کار دیگری نکنید. دومین قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق این است که خودتان را فردی حرفه ای نشان دهید و البته این حرکات شما را فردی غیرحرفه ای و بی تفاوت معرفی می نماید. به جای این حرکات غیر حرفه ای با دقت و احترام به صحبت های طرف مقابل گوش کنید، ارتباط چشمی برقرار کنید، سوالاتی که جای بحث دارند و سبب گسترش بحث می شوند بپرسید و با دقت به صحبت ها گوش کنید. فردی پذیرا و انعطاف پذیر باشید و زمانی که نوبت صحبت کردن شما می گردد یک شخصیت محدود و یک دنده از خودتان نشان ندهید.

3- خودتان را درست و کامل معرفی کنید

خوب گوش کردن و خوب صحبت کردن هر دو هنر محسوب می شوند. به وسیله این دو هنر شما می توانید شخصیت خودتان را معرفی کنید و یک رابطه را جوش بدهید یا به آن سرانجام بدهید. سومین قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق این است که ابتدا خودتان را با نام و فامیل و نیز سمت شغلی معرفی کنید. در ضمن حتما رسمی لباس بپوشید. پوشیدن تی شرت یا پیراهنی که آرم و برند شرکت یا محصول شما را معرفی می نماید در جلسات این چنینی برازنده و حرفه ای نیست. همان طور که گفتیم ابتدا خودتان را معرفی کنید و در حالی که لبخند به لب دارید محترمانه و محکم، نه شل و ول، دست بدهید. در چنین جلساتی زبان بدن و چهره بسیار تاثیرگذار و تعیین کننده است. در موقعیت مناسب مودبانه جزییات را توضیح دهید و کارت ویزیت هایتان رد و بدل کنید. رد و بدل کردن کارت ویزیت یک روش موثر برای ایجاد یک رابطه دو جانبه سودمند و ادامه دار است.

4- یاری بخواهید

حالا دیگر در این مرحله شما به صورت بالقوه از چشم انداز کار خود مطلع شده اید و زمان آن است که بهترین راه ممکن را انتخاب کنید. اطلاعاتی را که به دست آورده اید را با طرف مقابل در میان بگذارید یا در حالی که اطلاعات تماس طرف های مقابل را ذخیره نموده اید مواردی را که یادداشت نموده اید به وسیله مقاله، بلاگ یا سایر راه های ارتباطی با آن ها در میان بگذارید. در نهایت به صورت خیلی حرفه ای با فروتنی از طرف یا طرف های مقابل در رابطه با این پروژه کسب و کار یاری و مشورت بخواهید.

5- طرف مقابل را در جریان راهکارها بگذارید

یادتان باشد پنجمین قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق این است که بدانید کوشش های شما تنها در سایه یاری جمعی به بار می نشیند. به همین خاطر طرف مقابل باید بداند شما دقیقا دنبال چه چیزی هستید. اگر احساس می کنید آن ها علاقمند به دانستن کارهایی که انجام داده اید هستند یک سخنرانی انگیزشی کنید و آن ها را به صورت دوستانه مخاطب قرار دهید. تعیین کنید که دقیقا چه چیزی می خواهید و به دنبال چه هستید و برای حل مسائل چه راهکارهایی دارید. به گونه ای صحبت کنید که مخاطبان خود را گیج و سردرگم نکنید. آرام و شمرده صحبت کنید اما این سخنرانی را بیشتر از 7 یا هشت دقیقه طول ندهید.

6- طرف های مقابل را خوب بشناسید و کسی را از قلم نیندازید

ششمین قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق این است که طرف های مقابل تان را بهتر بشناسید. این کار را خیلی سریع انجام دهید و اگر احساس کردید برخی از افراد حاضر در جلسه تمایلی ندارند سریع از آن ها بگذرید. زمانی که میزبان جلسه هستید به هیچ وجه اجازه ندهید کسی احساس تنهایی کند یا تنها بماند. افراد حاضر در جلسه را به هم معرفی کنید و اگر کسی تنها مانده او را وارد جمع کنید. اگر میزبان هستید پذیرایی با خوراکی های سبک و سالم را نباید فراموش کنید اما خودتان در خوردن و نوشیدن خوراکی افراط نکنید.

7- ادامه همکاری را حتما پیگیری کنید

کارت ویزیت خود را روی گوشی تلفن همراه تان اسکن کنید و برای این کار از یک اپلیکیشن اسکن کارت ویزیت روی گوشی بهره ببرید. از اپلیکیشن های یادآوری روی گوشی بهره ببرید تا جزییات جلسات و ملاقات های این چنینی را از قلم نیندازید. مطمئن شوید تمام جزییات و موارد مشترک و غیر مشترک را برای مراجعات و دیدارهای بعدی یادداشت نموده اید. برای شرکت یا نماینده شرکت که در واقع طرف مقابل شماست یک ایمیل تشکر آمیز با اسم و امضای خودتان بنویسید و از فرد یا افرادی که با شما طرف هستند به خاطر همکاری تشکر کنید. با این افراد به صورت آنلاین در ارتباط باشید و پیشنهاد ملاقات های بعدی را بدهید و البته از این که این روابط و جلسات دو طرفه چگونه در آینده ادامه پیدا کند از آن ها هم نظرخواهی کنید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

منبع: افق کوروش

به "7 قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 قانون رفتار اجتماعی برای دستیابی به یک کسب و کار موفق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید