ناپایدارترین سفره های آب زیرزمینی در کشور کدام ها هستند؟

به گزارش وبگردی مهر، منابع آب زیرزمینی در کشور با وجود بارندگی های کم سابقه در سال آبی جاری همچنان در وضعیت نامطلوبی قرار دارند و بارش ها نتوانسته کسری مخازن آب زیرزمینی که طی چند دهه برداشت بی رویه به وجود آمده است را جبران کند.

ناپایدارترین سفره های آب زیرزمینی در کشور کدام ها هستند؟

به گزارش وبگردی مهر، طبق آمار و اطلاعات وزارت نیرو، سطح آب زیرزمینی در اغلب دشت های کشور افت شدیدی نموده است و تاکنون بیش از 400 محدوده از 609 محدوده مطالعاتی کشور در شرایط ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار گرفته اند. در ادامه به شش نکته درباره آب های زیرزمینی اشاره شده است.

هرچه ضخامت آبخوان کمتر و افت سطح آب بیشتر باشد آبخوان در وضعیت ناپایدارتری قرار گرفته است. این نسبت را که شاخصی برای سنجش پایداری منبع آب زیرزمینی است میرایی می نامند و به عبارتی بیانگر عمر آبخوان در صورت ادامه روند برداشت فعلی است.

طبق شاخص میرایی ناپایدارترین آبخوان های کشور به ترتیب آبخوان کِردی شیرازی در استان هرمزگان، آبخوان ارسنجان در استان فارس و آبخوان دامنه در استان اصفهان است.

حل مشکل این آبخوان ها با وجود وضعیت بسیار ناپایداری که دارند، پیچیده و سخت نیست چراکه مصرف از این آبخوان ها کم است. برای مثال کل مصرف کشاورزی از آبخوان کردی شیرازی 6 میلیون متر مکعب در سال است. این مقدار حدود یک صدم درصد از مصرف کل آب زیرزمینی در کشور است.

مشکل اصلی در واقع در محدوده هایی است که در شرایط ناپایدار قرار دارند و میزان مصرف آب زیرزمینی از آن ها زیاد است. در محدوده های این چنینی در بخش های شرب، کشاورزی و صنعت وابستگی زیادی به آب زیرزمینی وجود دارد و درصورت اتمام منبع آب زیرزمینی معیشت و اقتصاد منطقه به خطر می افتد. از مهم ترین آبخوان هایی که دارای چنین شرایطی هستند می توان به آبخوان های قزوین، تهران - کرج، ورامین، ساوه، ابهر - خرمدره، قروه - دهگلان، فریمان - تربت جام، مشهد، زنجان، نیشابور و هشتگرد اشاره نمود.

مصرف کشاورزی در محدوده مطالعاتی قزوین که در شرایط بسیار ناپایدار قرار گرفته است 1700 میلیون مترمکعب در سال است، این یعنی حجم بالایی از کشاورزی در این محدوده وابسته به آب زیرزمینی است همچنین در محدوده تهران - کرج سالانه حدود 1000 میلیون مترمکعب آب زیرزمینی برای تامین آب شرب برداشت می گردد. این عدد معادل 20 درصد کل مصرف کشور از آب زیرزمینی در بخش شرب است و نشان می دهد که جمعیت بسیار زیادی در این محدوده برای تامین آب شرب وابسته به آب زیرزمینی هستند در حالی که آبخوان این محدوده در شرایط ناپایدار قرار گرفته است.

نکته قابل توجه این است که بعضی محدوده های بسیار ناپایدار در ناحیه استان های البرز، قزوین، زنجان و همدان تمرکز دارند. در این نواحی محدوده های مطالعاتی هشتگرد، اشتهارد، قزوین، ابهر - خرمدره، زنجان، کبودرآهنگ، همدان - بهار، کنگاور و کمیجان همگی در شرایط بسیار ناپایدار هستند همچنین جمعیت این چهار استان حدود 7 میلیون نفر است بنابراین می توان حدس زد که در صورت از بین رفتن منبع آب زیرزمینی در این منطقه چه چالش بزرگی ایجاد می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ناپایدارترین سفره های آب زیرزمینی در کشور کدام ها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناپایدارترین سفره های آب زیرزمینی در کشور کدام ها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید