احتیاج سالانه بیمه سلامت به 20 میلیون دفترچه ، موانع حذف دفترچه بیمه های کاغذی

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با تاکید بر مزایای حذف اسناد کاغذی و برخط شدن رسیدگی به پرونده های الکترونیک، گفت: باید با توجه به زیرساخت های فنی و اجتماعی با همکاری نظام پزشکی و ثبت احوال به سمت حذف موانع رسیدگی الکترونیک به اسناد برویم.

احتیاج سالانه بیمه سلامت به 20 میلیون دفترچه ، موانع حذف دفترچه بیمه های کاغذی

مهندس طاهر موهبتی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه بیمه سلامت سالانه به 20 میلیون دفترچه احتیاج دارد، گفت: علی رغم مشکلاتی که در حوزه کاغذ و افزایش قیمت آن پیش آمد، ما مسئله ای برای تامین دفترچه بیمه نداشتیم؛ چراکه از مدت ها قبل در این زمینه برنامه ریزی های مقتضی صورت گرفته بود.

وی اضافه کرد: البته همواه هدف مان کم کردن مصرف کاغذ در روند کار اداری است و از همین رو رسیدگی الکترونیکی اسناد را از 250 بیمارستان شروع کردیم که این تعداد تا انتها سال به 605 بیمارستان خواهد رسید. با تحقق روند یاد شده حداقل تا یک سال دیگر دفترچه بیمه به قوت خود باقی خواهد ماند.

مدیرعامل بیمه سلامت، دو بُعد زیرساخت فنی و اجتماعی را در پیشبرد سریع تر اهداف موثر دانست و اضافه کرد: وقتی از زیرساخت فنی صحبت می کنیم باید صندلی مواردی مانند امضای الکترونیک پزشکان را نیز از قبل سنجیده باشیم. طبق قانون کارت هوشمند ملی در این راستا باید موثر عمل کند؛ اما آیا زیرساخت لازم برای برطرف موانع و امضای الکترونیک در کارت ملی هوشمند وجود دارد؟ تا زمانی که امضای پزشک زیر اسناد نباشد، سند هویت پیدا نمی کند و در پرداخت ها دچار مشکل خواهیم بود.

وی در مورد همکاری سازمان نظام پزشکی برای برطرف موانع این چنینی اظهار کرد: سازمان نظام پزشکی با همکاری وزارت بهداشت درحال تکمیل کار امضای الکترونیک است، اما خوب است این نکته بیان گردد که تا زمانی که زیرساخت درست آی تی فراهم نباشد، کار در بخش سلامت به خوبی پیش نمی رود. ما در این حوزه با جان انسان ها سروکار داریم و چه کسی می تواند بگوید یک قطعی ساده برق در بیمارستان تا چه میزان می تواند روند رسیدگی الکترونیک و درمانی بیمار را کند نموده و بار روانی به خانواده او تحمیل کند؟

وی ضمن بیان اینکه تجربه اجرایی رسیدگی الکترونیک به اسناد گاها در بعضی کشورها تا 15 سال زمان برده است، توضیح داد: از بعد اجتماعی مردم و حتی مسئولین، تغییر را سخت تر می پذیرند و در ابتدا نسبت به آن مقاومت دارند. البته روند رو به رشدی را طی می کنیم و رتبه ما سال جاری نسبت به سالیان گذشته 37 پله رشد داشته است و بیمه سلامت نسبت به بسیاری از سازمان ها جلوتر بوده است.

موهبتی در انتها صحبت هایش زمان دقیق بی احتیاجی به امضای کاغذی پزشکان را منوط به فعالیت های نظام پزشکی و سازمان ثبت احوال دانست و گفت: ما در بیمه سلامت زیرساخت های لازم را فراهم نموده ایم و هر زمان دو نهاد یاد شده به عنوان متولی کارت هوشمند ملی و امضای الکترونیک پزشکان کار خود را به نقطه قابل قبولی برسانند، رسیدگی الکترونیک آنلاین اسناد با حذف بعضی از موانع کاغذی و با بی احتیاجی از امضای دستی پزشکان شروع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احتیاج سالانه بیمه سلامت به 20 میلیون دفترچه ، موانع حذف دفترچه بیمه های کاغذی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج سالانه بیمه سلامت به 20 میلیون دفترچه ، موانع حذف دفترچه بیمه های کاغذی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید