5دستگاه اجرایی برتر در دولت الکترونیک، وزارت علوم بدترین دستگاه

به گزارش وبگردی مهر، درگاه پایش جامعه اطلاعاتی ایران بر اساس شاخص های نظام پایش ICT، توسعه دولت الکترونیکی در ایران را مورد ارزیابی قرار داد.

5دستگاه اجرایی برتر در دولت الکترونیک، وزارت علوم بدترین دستگاه

بر اساس این ارزیابی، ارائه خدمات به صورت الکترونیکی، واگذاری خدمات به دفاتر پیشخوان، الکترونیکی کردن فرآیندهای مشترک، شناسه ملی اشخاص حقوقی و ایجاد پایگاه اطلاعات داده های اختصاصی و دورکاری به روش الکترونیکی از جمله شاخص های مربوط به توسعه و استقرار دولت الکترونیک است.

در این رده بندی که مبنای آن ارزیابی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در سال 91 است، وزارتخانه های راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، نفت و نیرو 4 وزارتخانه برتر در این شاخص هستند و پس از این وزارتخانه ها، وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت و معدن با امتیازات یکسان در مکان های بعدی این رتبه بندی قرار گرفته اند. در همین حال وزارت امور مالی و دارایی، دادگستری، سازمان ملی استاندارد و وزارت تعاون در جایگاهی پایین تر این دستگاه های اجرایی قرار دارند.

در انتهای این جدول که مربوط به رتبه 19 تا 21 میشود وزارتخانه کشور، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در این رده بندی آخرین مکان جدول را در رتبه 22 به خود اختصاص داده است.

به گزارش وبگردی مهر، در این ارزیابی ها تعیین شده که 92 درصد خدمات وزارت شهرسازی به عنوان وزارتخانه برتر به صورت الکترونیکی انجام میشود و این وزارتخانه صددرصد خدمات خود را به دفاتر پیشخوان واگذار نموده است. در همین حال صددرصد خدمات دورکاری، شناسه ملی و ایجاد پایگاه اطلاعات در این وزارتخانه شکل گرفته است.

در همین حال صددرصد خدمات وزارت جهاد کشاورزی به صورت الکترونیکی بوده و صددرصد خدمات این وزارتخانه نیز به دفاتر پیشخوان واگذار شده است. این وزارتخانه از حیث الکترونیکی کردن فرآیندهای مشترک صددرصد، شناسه ملی اشخاص حقوقی و ایجاد پایگاه داده اختصاصی نیز صددرصد عمل نموده است اما در زمینه دورکاری به روش الکترونیکی موفقیتی نداشته است.

این در حالی است که وزارت ارتباطات به عنوان متولی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در شاخص ارائه خدمات به صورت الکترونیکی، الکترونیکی کردن فرآیندهای مشترک و شاخص دورکاری به روش الکترونیکی رتبه 4 را به خود اختصاص داده است.

در این ردهبندی این وزارتخانه در شاخص ایجاد پایگاه اطلاعات داده های اختصاصی رتبه 5، در شاخص شناسه ملی اشخاص حقوقی رتبه 8 و شاخص واگذاری خدمات به دفاتر پیشخوان با 60 درصد پیشرفت رتبه 7 را از آن خود نموده است.

به گزارش وبگردی مهر، توسعه دولت الکترونیک یکی از شاخص های اصلی در ارزیابی کشورهای جهان در زمینه الکترونیکی شدن محسوب میشود که در این شاخص رتبه ایران در میان کشورهای جهان تا خاتمه سال 2014 رتبه 105 اعلام شده است و در این رده بندی کشورهای کرهجنوبی، استرالیا، سنگاپور، فرانسه، هلند، ژاپن، آمریکا، انگلستان و فنلاند 9 کشور اول جهان را در رده بندی توسعه دولت الکترونیک به خود اختصاص داده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "5دستگاه اجرایی برتر در دولت الکترونیک، وزارت علوم بدترین دستگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5دستگاه اجرایی برتر در دولت الکترونیک، وزارت علوم بدترین دستگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید