تقسیم بندی استان ها در مجموع به نفع کشور نیست

به گزارش وبگردی مهر، استاندار سابق اصفهان گفت: اگر روال توزیع بودجه میان استان ها و نحوه بهره برداری از استعدادها و مزیت های نسبی مناطق به شکل مطلوبی انجام گردد، آن وقت هیچ درخواستی برای تبدیل یک منطقه به استان جدید مطرح نمی گردد.

تقسیم بندی استان ها در مجموع به نفع کشور نیست

محسن مهرعلیزاده در گفت وگو با خبرنگار وبگردی مهر، در مورد طرح تشکیل استان اصفهان شمالی، اظهار کرد: با این شیوه بودجه بندی که در کشور داریم این درخواست هایی که خواستار تشکیل استان مستقل هستند به حق ارزیابی می گردد. بنده زمانی که استاندار خراسان بودم این درخواست ها مطرح می شد و بعد از دوره مسئولیت من این تقسیم انجام شد و شبیه چنین موضوعی برای استان اصفهان هم مطرح می گردد.

وی اضافه کرد: هنگام مطرح شدن تقسیم استان خراسان خیلی ها می گفتند به دلیل تمامیت ارضی استان خراسان بزرگ، همه رنگ بودن امکاناتش در کشاورزی و معدن و برنج کاری مناسب در جنوبش، این تقسیم کار درستی نیست. بنابراین استان خراسان یا هر استان دیگری اگر به نحوی اداره شوند که از همه استعدادها و ظرفیتشان به شکل گلچین مناسب استفاده بگردد در این صورت می توان گفت که تقسیم یک استان کار درستی نیست.

استاندار سابق اصفهان توضیح داد: بنابراین همان طور که اشاره شد اگر برنامه ریزی مالی استان ها و استفاده از امکانات به شکل درستی باشد تقسیم آن استان کار درستی نیست، اما اگر به شکل وضعیت امروز که بودجه بعضی استان ها هر روز محدودتر می گردد پیش برویم نمی توان به درخواست بعضی از مناطق مبنی بر تشکیل یک استان جدید ایراد گرفت.

مهرعلیزاده گفت: اگر روال توزیع بودجه میان استان ها و نحوه بهره برداری از استعدادها و مزیت های نسبی مناطق به شکل مطلوبی انجام گردد، آن وقت هیچ درخواستی برای تبدیل یک منطقه به استان جدید مطرح نمی گردد.

وی ادامه داد: یک نظریه مطرح است که کشور به چند منطقه مالی محدود تبدیل گردد، مثلا 10 منطقه. بنابراین اگر بخواهیم این سؤال را مطرح کنیم که آیا تقسیم یک استان کار علمی است یا خیر؟ بنده هیچ جوابی نمی توانم به این سؤال بدهم. اعتقاد بنده این است که اگر شیوه بودجه بندی علمی و منطقی باشد تقسیم بندی استان اصفهان کار درستی نیست، اما اگر نحوه بودجه بندی همینی باشد که هم اکنون است خواسته آن هایی که خواستار تقسیم هستند، منطقی است.

استاندار سابق اصفهان در همین خصوص اضافه کرد: البته منطقی در حیطه خواسته های یک منطقه محدود. بنده در مجموع این نوع تقسیم بندی استان ها در بعد کلان را به نفع کشور نمی دانم.

مهرعلیزاده گفت: باید شیوه صحیح بودجه بندی را به کار بگیریم تا بهره برداری از استعدادهای یک منطقه و درآمدهای نفتی به شکل صحیح انجام گردد تا رشد پایدار در بر داشته باشد. متخصصان امر باید در این زمینه ها کار نمایند تا بلکه خواسته های مردم یک منطقه را بتوان با رویکرد علمی و منطقی پاسخ داد و به آن ها جامه عمل پوشاند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تقسیم بندی استان ها در مجموع به نفع کشور نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقسیم بندی استان ها در مجموع به نفع کشور نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید